איך הופכים להיות מנכ"ל: מה אומרים הנתונים?


לפני שנתחיל, הביטו בתמונה למעלה, ונסו לנחש: מי מבין המצולמים הוא מנכ"ל החברה? 

---

רוצים להגדיל את הסיכויים להיות מנכ"לים?

הנה כמה נתונים שיעזרו לכם לגבש אסטרטגיה. מכיוון שהרבה אנשים שואלים את עצמם, "מה אני צריך לעשות כדי להיות מנכ"ל", החליטו בחברת לינקדאין, להציץ בדאטה בייס שלהם, התמקדו בנתונים על 12,000 חברות שמעסיקות למעלה מ-50 עובדים ב-20 מדינות, ושאלו: מה מאפיין את המנכ"לים שלהן? מה המסלול הטיפוסי לצמרת? 

 1. עדיף שתהיו גבר לבן

למרבה הצער עבור נשים ובני מיעוטים, כ-95% מהמנכ"לים של חברות אמריקאיות גדולות (פורצ'ן 500) הם גברים לבנים. פחות מ-5% הם נשים ופחות מ-3 מנכ"לים הם שחורים. חברת המחקר S&P GLOBAL בחנה ומצאה כי נשים מוערכות פחות מגברים, וכי נשים שמצליחות, נמדדות ונבחנות על פי סטנדרטיים קפדניים וגבוהים יותר, ממה שמודדים את הקולגות הגברים שלהן. במילים אחרות, נשים שמגיעות לתפקיד המנכ"ל, הן כנראה וונדרוומן, ואגב, גם פיננסית, הן משיגות בממוצע תוצאות פיננסיות טובות יותר (רווחיות החברה ועליית מחיר המניה לאורך זמן) ועם פחות סיכון מאשר גברים.
כמה מצב הנשים גרוע?
יש יותר מנכ"לים ששמם ג'ון או דיוויד, מאשר שיש נשים מנכ"ליות, כך מצאה חברת המחקר EXECUCOMP, במחקר שתוצאותיו התפרסמו בניו יורק טיימס. זו בשורה ממש לא נעימה לנשים ולכל מי שאוהב את הנשים במשפחה שלו, ורוצה בהצלחתן. 

 1. עדיף שתהיו בוגרי אוניברסיטה יוקרתית

  הכי הרבה מנכ"לים, למדו באוניברסיטאות הבאות
  1. סטנפורד
  2. פנסילבניה (כולל וורטון)
  3. הרווארד
  4. ברקלי
  5. אוניברסיטת MIT
  6. אינסיאד
  7. נורת'ווסטרן (קלוג) 
   שימו לב: רק ל-33% מתוך המנכ"לים שנבדקו היה תואר שני – מאסטר או MBA    
 2. מה צריך להיות התפקיד הראשון שלכם? 
  1. יועץ
  2. מהנדס תוכנה
  3. אנליסט
  4. מנהל מכירות
  5. מנהל פרויקטים
  6. מנהל לקוח
  7. מנהל
  8. מייסד
  9. אסוסייאט (בעברית: עמית, כשהכוונה לזוטר)
  10. מפתח תוכנה

   יועצים הם אנשים שצריכים לפצח אתגרים מורכבים, ולהתמודד עם מגוון רחב של עסקים וסביבות עבודה, וזה רקע מצוין למי שעתיד להיות מנכ"ל. שווה להזכיר, מסבירים מחברי המחקר, שזו אינה העבודה הראשונה של אותו אדם, אלא רק העבודה הראשונה "האמיתית". כנראה שהם לא ציינו בפרופיל הלינקדאין שלהם עבודות בתור ילדים כמחלקי עיתונים, שליחי פיצה, מוכרי לימונדה, מלצרים ומתמחים בעבודות שונות. 


    
 3. מה המנכ"לים לעתיד עושים בעבודה הראשונה שלהם? 
  1. פיתוח עסקי
  2. מכירות
  3. הנדסה
  4. טכנולוגיות מידע
  5. ייעוץ
  6. פיננסים
  7. יזמות
  8. תפעול
  9. שיווק

   יש הבדל בין התואר למהות התפקיד. ומהותית, תכולת התפקיד של מנכ"לים לעתיד היתה פיתוח עסקים: שילוב של מכירות, אסטרטגיה, מיומנויות תקשורת. מיומנויות מורכבות, שחיונית להצלחה בתור מנכ"ל.   

    
 4. מה היה התפקיד שלהם לפני תפקיד המנכ"ל?

  רוב המנכ"לים (72%), כיהנו בתפקידי ניהול בכירים כ-6 שנים בממוצע לפני שעברו לאחוז במושכות, סימן ליציבות, אמינות ויכולות. אבל יש עוד נתון מעניין, והוא, שככל שהחברה גדולה יותר, כך הסיכוי שהמנכ"ל יקודם מבפנים – נמוך יותר.
  בחברות עם 1,000 עובדים או יותר, רק 20% מהמנכ"לים הגיעו כתוצאה מקידום פנימי. 

סיכום: אין דרך אחת 

יש יותר מדרך אחת לנחות בכסא המנכ"ל. כמובן, אם אנחנו רוצים להיות ציניים, אז... 
עדיף להיות גבר
עדיף ללמוד בבית ספר נחשב
עדיף לעבוד בתפקידי פיתוח עסקי או ייעוץ
ועדיף לכהן בתפקידי ניהול בכירים כמה שנים

וברצינות: מנכ"לים צריכים לפתור בעיות מורכבות, להעניק השראה לאחרים, ולהוכיח את עצמם בכל שלב ושלב בקריירה שלהם.
והם צריכים לתת הרגשה שהם מתאימים לתפקיד הבכיר והמורכב ביותר בארגון.
ואם אתם חברי ועדת דירקטוריון או בעלים של חברה, שאחראים על מינוי המנכ"ל הבא, כדאי לשאול את עצמכם: האם באמת עובדת היותו גבר או לימודים באוניברסיטה נחשבת, עושים את ההבדל עבור המנכ"ל המיועד? או שפחות חשוב לכם הכסת"ח ׁ(אף דירקטור לא פוטר כי המליץ על גיוס גבר לבן שלמד בהרווארד והיה סמנכ"ל בכיר בחברה ידועה), ויותר חשובות לכם התוצאות העסקיות? 
--
נ.ב. 
יום אחד, אנחנו עוד נביט על תמונה כזאת, ולא נוכל לנחש בבטחון מי מבין 6 המצולמים הוא המנכ"ל. כשזה יקרה, זה יהיה סימן מ-מ-ש טוב.