מה הדבר הכי חשוב שאפשר ללמוד בבי"ס למנהל עסקים בהרווארד?

הרמז לדבר הכי חשוב שאפשר ללמוד בבית הספר למנהל עסקים בהרווארד (HBS), מסתתר בשאלה תמימה לכאורה: "מה אתה חושב שתואר MBA מבית הספר למנהל עסקים בהרווארד יכול לתרום לקריירה שלך?".

זוהי שאלה שמופיע בכל טופס בקשה של כל מועמד של כל מי שרוצה להתקבל ללימודים בבית הספר למנהל העסקים בהרווארד.
ולמה תמימה לכאורה?
כי זו השאלה היחידה, בכל השאלון הקבלה, שהם לא באמת רוצים שתהיה לכם תשובה טובה עליה.וזה כנראה הדבר הכי חשוב שאתם אי פעם תלמדו בבית הספר למנהל עסקים בהרווארד. 

כדי להבין למה, צריך להבין (בקצרה) את ההיסטוריה של בית הספר למנהל עסקים בהרווארד. 
לפני המון שנים, ב-1908, הוקם בית הספר למנהל עסקים בהרווארד. אז, במקור, הוא התמקד בצומת שבין ממשל וניהול ("הון-שלטון" בגרסה של תחילת המאה ה-20), וזכה למימון נדיב של איש וול סטריט, ג'יי.פי.מורגן.
אבל לא כולם התלהבו מהרעיון של בית ספר כזה, למעשה, אנשי המחלקות האחרות בהרווארד - רפואה, משפטים, וכו' - סירבו בתוקף להקמת המוסד הזה, בטענה שזו שרלטנות. "עסקים אי אפשר ללמד," הם הסבירו.
הפשרה היתה: להקים את בית הספר למנהל עסקים של הרווארד מעבר לנהר. ממש "מוקצה מחמת מיאוס". 
החברות הגדולות דווקא חיבבו את בית הספר החדש, וגייסו משם בוגרים לתפקידים זוטרים, אבל הצלחה גדולה, בשלב הזה, לא היתה שם. תזכרו שזה עדיין, בתחילת המאה ה-20. התפקידים הנחשקים ביותר היו בתעשיית הרכבות והנפט, ופיטר דרוקר האגדי עדיין לא המציא את המקצוע שנקרא "מנהל." 

ואז הגיעה המפולת בבורסה ב-1929, ובתחילת שנות ה-30, התחיל בארה"ב המשבר הכלכלי הגדול בתולדותיה
ג'יי.פי.מורגן ג'וניור, הבן של, החליט שיש לו דברים יותר חשובים לעשות עם כסף מאשר לתרום אותו.
בי"ס למנהל עסקים של הרווארד, היה בצרות.
מה עשו?
סגרו דיל עם הצבא.
כל קצין יהיה חייב ללמוד ניהול.
תואר מיוחד, שיושלם תוך שנה אחת
כמה שנים לאחר מכן, ארה"ב הצטרפה למלחמת העולם השנייה, והצבא האמריקאי חוזר ב1945 כמנצח.
אמריקה הצילה את העולם, וקציני הצבא האמריקאי היו הגיבורים האמריקאים – וקיבלו ג'ובים של ניהול כמעט בכל חברה גדולה בארה"ב.

עוברות כמה שנים, והציבור שם לב לכך שכמעט כל המנהלים של רוב החברות הגדולות בארה"ב, למדו בבית הספר למנהל עסקים בהרווארד
מה זה אומר?  
מי בית הספר הכי טוב בעולם למנהל עסקים?

בהרווארד הבינו את הפרינציפ: אם כולם מודדים אותם לפי הצלחת הבוגרים שלהם, הם ייקחו בוגרים שאין בהם סיכון, כלומר, אנשים שיצליחו בכל מקרה.
ומאז הם שואלים בתהליך בחירת המועמדים ללימודים "איך אתה חושב שתואר MBA אצלנו יכול לסייע לך בקידום הקריירה?". ואם אתה ב-א-מ-ת תמים מספיק כדי לחשוב שהם יכולים לעזור לך, הם כנראה יוותרו על שכר הלימוד שלך.
כנראה שהם בחיים לא יודו בזה, אבל הם למדו כבר מזמן, שהסטודנטים הכי טובים, הם אלו שיצליחו ממילא, אלו שלא באמת צריכים ללמוד בהרווארד.

האם זה אומר שתואר MBA מהרווארד לא חשוב? 
ההפך.
הוא חשוב מאוד.
מדובר במסר ברור למעסיקים, ובעתיד גם שותפים ומשקיעים: נמצא מולכם אדם שהועדף על פני אלפי מתחרים, ונבחר כבעל סיכויים גבוהים להצלחה בחיים, עוד לפני בכלל שלמד בהרווארד. עכשיו, עם השלמת הלימודים, והידע והקשרים שצבר עם אנשים אחרים, מוכשרים ובעלי פוטנציאל, הוא נמצא בעמדה מצוינת לפרוץ – ולכם יש הזדמנות נדירה להתחבר אליו, וליהנות מהכישרון הנדיר שלו. 
ולכן, 
אם כל האספקטים השונים של מועמדים לתפקיד אצלכם יהיו פחות או יותר שווים, כנראה שגם אתם תעדיפו מועמד לעבודה בוגר הרווארד יותר מכל מועמד אחר.

ואת כל זה אומרת תעודה אחת, עם תהודה בכל העולם:MBA  מהרווארד. יש מעט מאוד מותגים בעולם עם כזו עוצמה, וזה בהחלט שווה שנתיים ללא הכנסה במזג האוויר הקשוח של בוסטון, והוצאות מחייה ושכר לימוד בסך של כרבע מיליון דולר. 
---
איך נראה יום בחייו של סטודנט למנהל עסקים בהרווארד?