למה משקיעים אומרים "לא" ליזמים? 9 סיבות

לפני כמה חודשים, שמה לב לסלי פיינזייג (Leslie Feinzaig), מנהלת קהילה של נשים יזמיות, שיש הרבה יזמיות שלוקחות את עניין הסירוב של משקיעים קצת אישי מדי, לתחושתה. היא כתבה משהו משעשע בטוויטר שתרגם עם מלא חן והומור את שפת המשקיעים לאנגלית - שהחלטתי לתרגם באופן חופשי, לטובת יזמיות ויזמיות שלא מבינים למה משקיעים אומרים כל כך הרבה לא. אז למה?

 1. אתם מנסים לפתור בעיה שאיננה קיימת
 2. הבעיה קיימת, אבל לא עבור סוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו
 3. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, אבל לא אכפת להם מהבעיה ברמה שתגרום להם להכניס יד לכיס.
 4. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון – אבל הפתרון שלכם לא באמת פותר את הבעיה.
 5. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון, והפתרון שלכם באמת פותר את הבעיה, אבל השוק קטן מדי.
 6. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון, והפתרון שלכם באמת פותר את הבעיה, והשוק גדול מספיק, אבל יש יותר מדי תחרות.
 7. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון, והפתרון שלכם באמת פותר את הבעיה, השוק גדול מספיק, ויש מקום לעוד שחקנים, אבל הפתרון שלך הוא לא סקייאבילי (לא ישים בקנה מידה גדול, כלומר, אי אפשר להפוך את המיזם לעסק משמעותי).
 8. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון, והפתרון שלכם באמת פותר את הבעיה, השוק גדול מספיק, ויש מקום לעוד שחקנים, והפתרון שלך הוא סקייאבילי – אבל אין לך יכולת להגן על נתח השוק שלך במקרה של כניסה של מתחרה חזק (BARRIERS TO ENTRY).
 9. הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון, והפתרון שלכם באמת פותר את הבעיה, השוק גדול מספיק, ויש מקום לעוד שחקנים, והפתרון שלך הוא סקייאבילי – ויש לך יכולת להדוף מתחרים, אבל ההצגת הרעיון שלך היא נוראית.
 10. *בונוס* הבעיה קיימת ומפריעה לסוג הלקוחות שאתם מכוונים אליו, וגם מספיק אכפת להם כדי לשלם על פתרון, והפתרון שלכם באמת פותר את הבעיה, השוק גדול מספיק, ויש מקום לעוד שחקנים, והפתרון שלך הוא סקייאבילי – ויש לך יכולת להדוף מתחרים, וההצגת הרעיון שלך היא נפלאה – אבל אתם לא נראים כמו הצוות הנכון למשימה. (את זה כנראה לא יגידו לכם, למרות שזו הסיבה השנייה הכי נפוצה).


  יש לכם עוד סיבות מדוע משקיעים אומרים לא? תרגישו חופשי להוסיף.