נסו לזהות את 21 ה"לוזרים"

 

נסו לזהות את 21 ה"לוזרים"
***
ברוח החידות והשאלונים שמסתובבים בפייסבוק ובוואטסאפ במסגרת הסגר הקורונה, הכנתי לכם רשימה של "לוזרים". אתם מוזמנים לקרוא ולנסות לנחש במי מדובר:

1. הוא למד לקרוא רק בגיל 7, וביצועיו הכושלים בבית הספר גרמו למורים שלו לחשוב שהוא מפגר. כשהוא ניסה להתקבל לעבודה במכון הטכנולוגי הפדרלי בשוויץ, הוא נכשל והתבקש לעבור את הבחינה שוב. תזת הדוקטורט שלו נדחתה בגלל שהייתה "יומרנית ולא רלוונטית". לא בדיוק מה שהייתם חושבים שיהיה מסלול החיים של מי שיזכה בפרס נובל בפיזיקה, ויוגדר כאיש החכם בעולם – אלברט איינשטיין.

2. היא כתבה ספר ושלחה אותו ל-12 מוציאים לאור, וכולם דחו אותו. המו"ל ה-13, הסכים לפרסם אבל הזהיר אותה ש"אין הרבה כסף בספרי ילדים". המציאות הוכיחה אחרת, וסדרת הארי פוטר הפכה להצלחה אדירה בחנויות הספרים ובקולנוע – ג'יי.קיי. רולינגס. הונה מוערך בלמעלה ממיליארד דולר.

3. היה לו רעיון לעסק נפלא והוא הציג אותו ללא לאות ל-218 משקיעים שונים. כולם אמרו "לא". למזלו, הוא לא ויתר והצליח לגרד ממשקיעים אחרים כסף להקים את המיזם שלו, שמעתם על "סטארבקס"? – הווארד שולץ.

4. למרות שהצליחה להגיע לתפקיד ניהולי עוד בשנות ה-50 בארה"ב, משימה לא פשוטה בכלל, היא הואשמה כל הזמן בכך שהיא "חושבת כמו אישה". אז היא התפטרה ואחרי זמן מה הקימה עסק משלה.
ב-2017, העסק של מרי קיי אש הציג מחזור של למעלה מ-3 מיליארד דולר.

5. הוא היה קצין משוחרר מצה"ל. המועדון שקנה מרפי נלסון הצליח, אבל המסעדה לא. אז הוא החליט להפוך אותה לחדר אוכל ולבנות מלון סביבה – העיקר לא להיכשל. למלון הוא קרא בשם סונסטה, ועם השנים, הוא הפך להיות איש נדל"ן בינלאומי. שמו של האיש: אלי פפושדו.

6. כשסיימה את לימודיה בסטנפורד בשנות ה-60 וחיפשה עבודה, המליצו לה להיות מזכירה משפטית, כי "היא אישה". אבל לסנדרה דיי קונור היו רעיונות אחרים. ב1981, היא מונתה לשופטת הראשונה אי פעם בבית המשפט הגבוה לצדק של ארה"ב.

7. הוא היה סטנדאפיסט מתחיל שקיבל תפקיד בסדרת טלוויזיה. אחרי שתי חזרות הוא פוטר בגלל שאין לו חוש הומור. אחרי חודשים ארוכים של ייאוש מתסכל, דיוויד לטרמן הזמין אותו לתוכנית וזמן קצר לאחר מכן חברת ההפקה של לטרמן הציעה לו לעשות את "כולם אוהבים את ריימונד" – הלא הוא ריי רומנו.

8. בכירים בהוליווד חשבו שהיא לא תצליח, כי לא היו לה "איכויות של כוכבת". זה לא הפריע לה להפוך לכוכבת פופולארית בשנות ה-50, עם "גברים מעדיפים בלונדיניות". שנים לאחר מכן, היא תיבחר לאישה הסקסית ביותר במאה ה-20. – מרילין מונרו.

9. גיא לליברטה התחיל בתור בדרן רחוב, עד שהגה את הרעיון למופע בידור מסוג חדש. המיזם שהקים, סירק דה-סוליי, הוא אחד המצליחים ביותר בעולם, והפך אותו למיליארדר.

10. הוא היה דיסלקט שנכשל בלימודים ונשר מבית הספר בגיל 14. העבודה הבאה שהוא עשה? תפעול מריצות עבור עיריית ירושלים. אחרי שחרורו מצה"ל, הקים חנות קטנה ברחוב השקמה בשוק מחנה יהודה. בשנה שעבר הכניסה החברה של רמי לוי כ-6 מיליארד שקל.

11. שתיהן היו מאוד שונות, אבל שתיהן פוטרו בתחילת דרכן מאותה הסיבה: הן לא מתאימות לטלוויזיה.
במי מדובר? אופרה ווינפרי וברברה וולטרס.

12. בני הזוג צ'אנג, עבדו ימים כלילות בניסיון לשרוד, עד שהבינו שהם חייבים לקחת את גורלם בידם. החנות הראשונה שלהם נפתחה בשנת 1984. הם קראו לה FOREVER 21. שמעתם עליה?

13. הוא היה נער שליח בחברת הביטוח מגדל, שגר במעברה. אבל שלמה אליהו לא נתן לנתוני הפתיחה שלו להפריע ועם השנים, בנה עסק לתפארת. בגיל 76, הוא סגר מעגל וקנה את מגדל.

14. היא ילידת מרוקו, ששכלה שניים מבניה שהיו קצינים בצה"ל ונפלו בקרב. לכאורה, היו לה את כל התירוצים לשקוע במרה שחורה, אבל מרים פרץ החליטה להקדיש את חייה להנצחת בניה ומורשתם, ומהווה דוגמה ומופת של אשת חינוך.

15. הוא פוטר מעבודתו כמנהל מכירות בגלל חשד לפלילים (שבסוף התברר כלא נכון), והמקום היחידי שהסכים להעסיק אותו, היתה חברה כושלת. הוא עבד קשה והתקדם לתפקיד הנשיא, ובשנת 1924 הוא החליף את שמה של החברה ל IBM – תומאס ווטסון.

16. נשיא NBC הזדעזע לקרוא את הפידבקים על תכנית הפיילוט, שקיבלה רייטינג מחריד. "מה בדיוק מעניין בשני אנשים שהולכים למכבסה?" תהה אחד הצופים. "זה יותר מדי ניו-יורקי, יותר מדי יהודי," העירה צופה אחרת.
מנהל אחר התעקש לממן עוד 4 פרקים של ה"SHOW ABOUT NOTHING", והוסיף להם את ג'וליה דרייפוס (איליין) ואת השכן קרמר. וכך קיבלנו את סיינפלד. ג'רי סיינפלד.

17. יאן קום היגר מאוקראינה לארה"ב עם אמו, וכדי שיהיה להם מספיק כסף כדי לאכול, עבד בתור מנקה. שנים לאחר מכן, הקים את חברת וואטסאפ, שנמכרה לפייסבוק ב-22 מיליארד דולר. חלקו של קום – 9 מיליארד דולר.

18. הוא היה סופר כושל, שבקושי שרד. מוציאים לאור דחו את העבודות שלו בגלל שהם הציגו נקודת מבט מוזרה. בכל זאת, מי רוצה לקרוא ספר מלנכולי בשם 1984, בו שולטת דמות שנקראת האח הגדול? או סיפור על חוות חיות שנשלטת על ידי חזירים? - ג'ורג' אורוול (אריק בלייר).

19. שני השחקנים המתחילים ישבו בפגישה עם בכיר ביוניברסל, שהסביר להם שהם פשוט לא נראים טוב, ואין להם את מה שצריך כדי להצליח בהוליווד. שניהם, אגב, פוטרו בשיחה הזאת.
– ברט ריינולדס וקלינט איסטווד.

20. הוא פוטר מתפקידו כמגיש תחזית מזג האוויר בגלל שההתנהגות שלו לא צפויה וההתבטאויות שלו מוזרות. – דיוויד לטרמן

21. הוא גדל בבית חד הורי ועני, ואמא שלו נאלצה לוותר עליו ולשלוח אותו לדודים שלו, שלבסוף גם אימצו אותו רשמית. שנים לאחר מכן, הוא הקים את אחת מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, אורקל. – לארי אליסון.

---

ויש עוד רבים וטובים, בארץ ובחו"ל.
לאליז'בת טיילור "לא היה את הלוק או הכשרון כדי להצליח בקולנוע", אמרו מבקריה. משום מה זה לא הפריע לה מאוחר יותר, לזכות בשני פרסי אוסקר.
וינס לומברדי בן ה-41 היה "זקן מדי" כדי לפתח קריירה של מאמן בליגת הפוטבול האמריקאית. בזמן שרלף ליפשיץ עבד כמקפל בגדים בחנות בגדים, הוא בוודאי לא חשב שיום אחד הוא יהיה הבעלים של המותג רלף לורן, ויהיה בעל הון של למעלה מ-7 מיליארד דולר. רונלד רייגן נכשל באודישן לתפקיד, כי "אין לו את הלוק הנשיאותי". שנים לאחר מכן, הוא הפך לנשיא ארה"ב, ולא בסרט. צ'רצ'יל ניסה להתקבל ללימודים באוקספורד ובקיימברידג', ונכשל. בלית ברירה, הוא ניסה להתגייס לצבא, וגם פה הוא נכשל, פעמיים. הוא ניסה פעם שלישית – והצליח.

רוצים עוד? בבקשה.
הסופר ז'ול וורן היה "מדעי מדי". מרים בן פורת לא ויתרה, פרצה את "תקרת הזכוכית" והפכה לאישה ראשונה של המשפט הישראלי, ואח"כ למבקרת המדינה.
על סטיבן הוקינג אמרו שהוא "חסר דמיון ודרייב".
מהטמה גנדי היה "תלמיד בינוני וטיפש".
ג'יין אוסטין המדהימה בכלל התביישה להודות שהיא כותבת, עד שאבא שלה גילה את כתב היד שלה והתלהב.
קולונל סנדרס ייסד את קנטקי פרייד צ'יקן בגיל 62, מרתה סטיוארט חתמה על החוזה להקמת LIVING MAGAZINE בגיל 50, וריי קרוק התחיל לבנות את האימפריה של מקדונלד'ס כשהיה איש מכירות של מכונות מילקשייק, בגיל 51.
שוורצנגר היה "קפוץ", עם "מבטא נוראי" ו"לא משכנע". ג'ורג' לוקאס, היוצר של סדרת "מלחמה הכוכבים" היה "לא בולט במיוחד". ג'ורג' ברנרד שואו "לא הראה שמץ של יצירתיות". ואחרי שחוזה עם חברת התקליטים שלו בוטל, הזמר בילי ג'ואל ניסה להתאבד ובילה כמה חודשים בבית חולים פסיכיאטרי.

לא משנה מה התירוץ שלנו: המוצא שלנו, הגיל שלנו, המגדר שלנו, הדת שלנו, יש שפע של דוגמאות לאנשים שהצליחו בתנאים דומים או גרועים משלנו.
מישהו אמר לכם שאתם לא טובים? אז הוא אמר.
נראה לכם שלאנשים מצליחים באמת כמו ביל גייטס, אופרה ווינפרי, ומארק צוקרברג למשל יש זמן או עניין בחלוקת ציונים לאנשים?
אם מישהו שופט אתכם, מדרג אתכם ומבקר אתכם - יכול להיות שהוא צודק ואתם צריכים להשתפר, אבל די בטוח שהוא בעצמו לא ממש מרוצה מהחיים שלו.
---
נכון, אנחנו בלב הסערה, מטלטלים מצד לצד במים הגועשים, וזה מפחיד.
אבל במקום לחשוב על מה עלול לקרות, אפשר גם לנצל את הזמן הזה כדי ללמוד ממי שהתמודדו עם משברים, קשיים ומהמורות – והצליחו.
--
מכירים אנשים שזקוקים לעידוד? תזמינו אותם לקרוא את זה.